dolgu

 

Yeni nesil dolgu maddelerinde alerji ve komplikasyon oranları çok azalmıştır. En çok tercih edilen ve kullanılan dolgular hyalüronik asit türevi dolgulardır. Bu dolgular çökmüş alanların  veya derin çizgilerin giderilmesinde en pratik yoldur. Ayrıca bu dolgular etraf dokudaki suyu tutar ve kollajen sentezini artırır bu sayede yüzde bir gençleşmeye ve ciltte yenilenmeye sebep olurlar.

Yağ dolgusu ve  hazır dolgular arasında ne fark var?

Hazır dolgular özellikle yüzde küçük alanların doldurulmasında (dudak dolgunlaştırma, burun kenarı ve diğer derin kırışıklıklar gibi) daha sık tercih edilir. Ofis şartlarında uygulanması, kişinin aynı gün işine gidebilmesi, şişlik ve morluk olmaması en büyük avantajlarıdır. Ayrıca kalıcı ve geçici dolgular mevcut olup deformitenin şekline göre ve hastanın tercihine göre ikisi de uygulanabilir.

Yağ dolgusu, genellikle daha fazla volüm gerektiren (elmacık kemikleri, vücudun diğer bölgelerindeki şekil bozuklukları gibi) alanların doldurulmasında tercih edilmektedir. Kişinin kendi vücudundan alınan yağlar özel hazırlık aşamalarından geçirilir ve gerek görülen alanlar doldurulur. Bu işlem ameliyathane şartlarında yapılır. enjekte edilen yağların bir kısmı canlılığını sürdürdüğü için daha kalıcıdır, yine ciltte gençleşme ve yenilenme sağlar. Geçici dolguların aksine iyileşme süreci daha uzundur, yapılan bölgede yaklaşık 1 hafta süren şişlik ve morluklar olur.

 

 

FacebookTwitterGoogle+Paylaş