imagesCATCU7QQ

Son yıllarda yaygınlaşan FUE ( foliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemi sayesinde, saç ekiminde başarı ve hasta memnuniyeti oldukça artmıştır. FUE yönteminde nakledilecek saç kökleri mikromotor ile tek tek greftler şeklinde alınıp saçsız alana ekilmektedir. dolayısı ile saç alınan bölgede dikiş izi kalmamaktadır, ekilen saçlar daha doğal gözükmekte ve bir seansta çok sayıda kök nakledilebilmektedir.

Saç ekimi için uygun hastalar

Saç ekimi için ideal hasta erkek tipi saç dökülmesi olan kişilerdir. Saç ekiminde alınan saçlar genelde dökülmenin çok az olduğu ense bölgesidir. Bu bölgedeki saç kökleri dihidrotestesteron hormonuna duyarsızdır. Dolayısıyla erkek tipi saç dökülmesine dirençlidir. Bu bölgeden alınan kökler ekildiği bölgede de aynı özelliğini korur ve dökülmeye dirençlidir. O sebeple ideal saç ekim hastaları erkekler olup genetik ve erkek tipi saç dökülmesi olan hastalardır. Kadınlarda da saç ekimi yapılabilmekle beraber iyi sonuçlar almak daha zordur.

Bir seansta ne kadar ekim yapılabilir?

Saç ekiminde, rekabet ve çok sayıda merkez olması nedeni ile bir bilgi kargaşası mevcuttur. Saç ekiminde, donör alan (greft alınacak  bölge) önemlidir. Eğer ense bölgesi seyrekse bu bölgeden alınabilecek greft miktarı azalır. Donör alan uygunsa genel olarak 1 seansta ortalama 2500 ile 3000 greft alınabilir. Her greftte 2-3 saç kökü vardır. Bu sayı kargaşası genelde buradan kaynaklanır bazı merkezler greft sayısını 3 ile çarparak kök bazında sayı verir.

Ekilen saçlar ne zaman uzar? dökülür mü?

Ekilen saçların uzaması ortalama 6-8 ayı bulur. bu zaman içerisinde mezoterapi ve PRP ile desteklenebilir. ekilen saçlar alındığı bölgenin özelliklerini taşıdığı için  testesteron hormonuna duyarsızdır dolayısı ile dökülmez.

Ne kadar sürer? 1 seans yeterlimi?

İşlem alınan greft sayısına göre değişmekle beraber ortalama 6-8 saat sürer. Hastane yatışı gerekmez 3-4 gün süren morluk ve şişlikler olur.

Eğer seyrek tarzda dökülme varsa 1 seansta istenilen sonuç alınır. Ancak zamanla ekim yapılmayan saçlarda dökülme olabilir. Bu durumda gerek görülürse bir kaç yıl sonra tekrar seyrelen alanlara ekim yapılabilir.

 

 

FacebookTwitterGoogle+Paylaş