meme_buyutme

Meme kadın vücudunun en önemli fiziksel tamamlayıcısıdır. Bir kadın vücudu tanımlanırken göğüsler her zaman ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple memelerdeki küçüklük, sarkma, asimetri veya aşırı büyüklük kişinin yaşam kalitesini hem fiziksel hem de ruhsal açıdan olumsuz etkilemektedir. Meme büyütmede günümüzde halen en geçerli yol slikon implantlar yani protezlerdir. Yaklaşık 30 yılı aşkın bir süredir yapılan çalışmalarda ve hasta takiplerinde silikon implantların güvenli olduğu, bağ dokusu hastalığı ve kansere yol açmadığı ayrıca çocuk emzirme açısından bir risk taşımadığı kanıtlanmıştır. Bu kadar güvenli bir yöntemin yerini yeni bir tekniğin alması şu an için zor gözükmektedir.

 

Ameliyat Öncesi

Hasta ile yapılan görüşme ve muayenede hastanın göğüs çevresi, cilt kalınlığı, memelerde bir asimetri veya sarkma olup olmadığı değerlendirilir. Ayrıca hastanın istediği meme boyutuda dikkate alınarak uygun protez önerilir. Ameliyatın olası riskleri ve seyri hakkında hasta bilgilendirilir. Genel anesteziye uygun ameliyat öncesi tahliller yapılır.

Ameliyat genel anestezi ile olur. Genellikle protez 3 yoldan konmaktadır -meme altı kıvrımı -meme başı (sirkuareolar) -koltuk altı.  Bunların avantaj ve dezavantajları hastaya anlatılır ve uygun yöntem seçilir. En çok tercih edilen yol meme altı kıvrımıdır (submammarian). Silikon protezler meme altına veya kas altına (pektoral kas) konmaktadır. Hastanın cilt kalınlığı iyi ve protezi kaplayacak meme dokusu varsa genelde meme altı tercih edilir.

 

Ameliyat Sonrası

Zorunlu olmamakla birlikte ameliyat sonrası 1 gece hastanede yatış gerekebilir. Ameliyat bitiminde göğüste bandaj olur ve özel sporcu sütyeni takılır. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 günlük ağrılı dönem olabilir, 1 hafta kol hareketleri ağrılı olacağından güvenlik açısından araç sürülmemesi önerilmektedir. Ameliyattan 10 gün sonra göğüs masajı önerilmektedir.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş