lipo

Liposakşın vücudun belli bölgelerinden  cilt altındaki yağların vakum yardımı ile çekilmesi işlemidir. Liposakşında asıl amaç kilo vermek değil şekil düzeltmektir. Özellikle bayanların spor ve düzenli beslenmeye rağmen kurtulamadıkları bölgesel yağ birikimleri olmaktadır ( bel, karın, basen, bacak iç kısmı, diz içleri gibi). Bu alanlardaki yağlardan kurtulmanın  en geçerli yolu liposakşındır. Amaç şekil düzeltmek olduğu için gerek görülürse alınan yağların bir kısmı başka bölgelere enjekte edilerek daha iyi bir kontür sağlanır. İnsan vucudundaki yağ hücre sayısı sabittir ve kilo almakla yağ hücrelerinde büyüme olur. Liposakşında yağ hücreleri alındığı için liposakşın yapılan alanlarda tekrar eskisi kadar yağlanma olmaz. Yani liposakşın kalıcı bir işlemdir diyebiliriz.

 

AMELİYAT ÖNCESİ

Liposakşın için ideal hastalar, normal veya hafif kilolu ve bölgesel yağlanma sorunu olan kişilerdir. Hastanın muayenesinde yağ alınacak bölgeler işaretlenir, yağ enjeksiyonu yapılacak bölgeler varsa bunlar tespit edilip hasta ile paylaşılır. Ameliyat öncesi tahliller çalışılır.

 

AMELİYAT

Başlıca liposakşın teknikleri

Tümesant tekniği: Yağ alınacak bölgeye fazlaca serum ve ilaç enjekte edilir. Takiben o bölgedeki yağlar vakumla kanüller yardımı ile çekilir. Uygulanan serum yağların daha kolay çekilmesini sağlar. Ayrıca ameliyat risklerini azaltıp ameliyat sonrası erken dönemdeki ağrıyı da engeller.

Ultrasonik liposuction: Ultrasonik enerji ile yağların parçalanması sağlanır. Bu sayede cerraha daha konforlu bir aspirasyon yapma şansı verir.

Lazer yardımlı liposakşın: Lazer yardımı ile lipoliz oluşturulmaktadır. Ancak küçük alanlar dışında parçalanan yağ dokusunun vakumla alınması gerekmektedir.

Bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Hepsinde amaç bölgesel olarak yağların uzaklaştırılmasıdır.

 

AMELİYAT SONRASI

Hastanede yatış gerektirmez. Bölgenin büyüklüğüne göre genel yada lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat sonrası 2-3 gün hafif ağrılı dönem olabilir. İlk 1 hafta ödemler belirgin olur. Daha sonrasında inmeye başlar. Yaklaşık 6 hafta sonra son halini alır. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 ay korse kullanmak gereklidir.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş