Kulaklar yüz görünüşünde önemli bir yer tutar.  Kulaklardaki en sık gördüğümüz şekil bozukluğu kepçe kulaktır.  Kepçe kulakta kulaklar olması gerekenden daha fazla öne doğru dönüktür ve çoğu zaman kulak kıvrımları düzleşmiştir.

 

AMELİYAT ÖNCESİ

Kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşlarından itibaren yapılabilir.  Genelde çok sorunlu kulaklarda okul öncesi dönemde yapılması önerilir.  Aksi halde çocuğun okula adaptasyonunu ve arkadaş ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.  Bu dönemde operasyon genel anestezi ile yapılır.  İleri yaşlarda lokal anestezi ile yapılabilir.

 

AMELİYAT

Ameliyat tekniği kulağın şekline göre değişmektedir.  Eğer kulak şekli uygun ve kıkırdak yapı çok sert değilse dikişlerle kulağa şekil verilebilir.  Eğer bu yöntem yetersiz gelecekse kulak arkasından yapılan kesi ile kulak kıkırdağına ulaşılır ve kıkırdak ön yüzü çizilerek kıkırdağın şekil alması sağlanır. Gerek görülürse kıkırdak eksizyonu da yapılır.

 

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası hastane yatışı gerekmez. 2-3 günlük bandajlı dönem olur. Devamında 10-15 gün kadar gündüzde dahil olmak üzere saç bantı takılması önerilir.  Daha sonra sadece gece yatarken 1 ay saç bantına devam edilmesi gereklidir.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş