imagesCAM0Q6IY

 

Kilo alıp verme, yaşlanma ve yerçekiminin de etkisi ile üst kol iç kısımlarında sarkmalar oluşabilir. Kısa kollu veya kolsuz kıyafetler giyinildiğinde kolların hafif yana açılması durumunda derideki sarkmalar belirginleşir (yarasa kanadı görüntüsü). Cildin elastikiyeti uygun ve fazla sarkma yoksa liposakşınla sorun çözülebilir. Ancak ciltte sarkma fazla ve cilt elastikiyetini kaybetmişse liposakşın yetersiz kalır. Bu durumda brakiplasti denilen kol germe ameliyatı yapılır.

Ameliyat Öncesi

Her estetik ameliyatta olduğu gibi kol estetiğinde de hasta ile görüşme oldukça önemlidir. Hastanın beklentilerinin gerçekçi olması , yapacağımız işlemin hastanın beklentilerine cevap vermesi önemlidir. Deri sarkmasının durumuna göre kesi yeri ve kalacak iz hastaya anlatılır. Ameliyat öncesi tahliller ve anestezi konsültasyonu yapılır.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Kesi koltuk altından başlar sarkmanın derecesine göre dirsek üstüne kadar uzatılabilir. Fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır gerek görülürse daha iyi bir görüntü elde etmek için liposakşın eklenebilir.

Ameliyat Sonrası

Bir gece hastane yatışı gerekebilir. 3-4 gün bandajlı dönem olur. Eğer liposakşın da yapılırsa 3 hafta elastik kol çorabı giyilmesi gerekir. Ameliyattan sonra 1-2 gün ağrılı dönem olabilir ve 1 hafta sonra işe dönülebilir. Ameliyat izi kol iç arka yüzde olacak şekilde planlanır. İlk aylarda kızarıktır; zamanla ve uygun tedavilerle yara izi 1 yıl içerisinde azalır.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş