jinekomasti

Erkeklerde ergenlik döneminde memelerde hafif büyüme olsa da daha sonra küçülür. Bazı durumlarda erkek memesi kadınlardaki gibi büyür ve meme görünümü alır (jinekomasti). Jinekomastiye yol açan bir çok sebep vardır. Kullanılan ilaçlar, hormonal dengesizlik, bazı hastalıklar, sporcuların vucut geliştirmek için kullandıkları steroid ve protein destekli ilaçlar gibi. Bunların hiçbiri olmadan da meme dokusunun hormonal cevabına bağlı olarak büyüme olabilir. Jinekomastinin 3 sınıflaması vardır.

  1. Hafif derecede memeler büyüktür.
  2. Memeler büyümüştür ancak deride sarkma yoktur.
  3.  Memeler ileri derecede büyük olup deride de sarkma vardır.

 

AMELİYAT ÖNCESİ

Ameliyat genellikle lokal anestezi ile yapılabilir. Hastanın isteği ve meme büyüklüğüne göre sedasyon ya da genel anestezi tercih edilebilir. Meme ultrasonuna ve muayene bulgularına göre ameliyat tekniği seçilir. Eğer meme dokusu az, yağ oranı fazla ise liposakşınla meme küçültülebilir. Eğer meme dokusu fazla ise cerrahi olarak alınması daha uygundur.

 

AMELİYAT

Eğer ciltte fazla sarkma yoksa meme ucundan yapılan yarım ay insizyonu ile meme dokusuna ulaşılıp fazla doku çıkarılır. Eğer cilt fazlalığı varsa kadınlardaki küçültme ameliyatlarına benzer şekilde deriden de eksizyon yapılması gerekir

 

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası hastane yatışı gerekmez. 1-2 gün kol hareketleri hafif ağrılı olabilir 3. gün hasta işine döner.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş