burun-estetigi

Estetik ameliyatları içerisinde en sık yapılan ameliyat olup aynı zaman da en zor olanıdır diyebiliriz. Çünkü bu işlem sonrası yüzde kalıcı bir değişiklik oluşmakta ve en küçük bir hatayı gizleme şansınız yoktur. Burnun anatomisi oldukça karışıktır. Estetiğin yanı sıra fonksiyonel önemi de vardır. O sebeple bu ameliyatta hastayla yapılan ön görüşme daha da önemli bir hal almaktadır. Burnun yüz ile olan uyumu değerlendirilir. Bu durum hasta ile paylaşılır. Örneğin kalın ve sabase deri tiplerinde (yani etli burunlar) burnu çok fazla inceltme şansı yoktur. Ya da alt çenesi çıkıntılı veya geride olan kişilerde yüz uyumu için çeneye de müdahale gerekebilir. Kısacası tek başına çok güzel bir burunda yapsanız yüzle uyum sağlamadıktan sonra işlem başarısız demektir.

 

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi yapılan muayene ve ön görüşmede; hastanın bu ameliyattan beklentisi nedir, nasıl bir buruna sahip olmak istiyor? açıkça konuşulur. Ameliyatın genel riskleri ve olası sonuçları hastaya anlatılır. Ameliyatın genel veya lokal anestezi ile mi yapılacağı kararlaştırılır. Anestezi şeklinize göre ameliyat öncesi tahlilleriniz çalışılır, ameliyat hazırlığı tamamlanır. Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaç alınmaması, yine bitki çayı içilmemesi önerilir.

 

Ameliyat

Cerrahide kapalı ve açık teknikler vardır. Hangi tekniği yapacağımızı hastanın muayene bulgularına göre ve yapılacak işleme göre seçmekteyiz. İki yönteminde birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ben eğer istediğim sonucu alabileceksem genelde kapalı yöntemi tercih ediyorum. Çünkü ödemler (şişlik) daha hızlı geçmekte ve hiç bir iz kalmamaktadır. Burun estetiği ile birlikte hava yollarında bir tıkanıklık örneğin; deviasyon konkalarda büyüme varsa ona da aynı seansta müdahale edilmektedir.

 

Ameliyat Sonrası

Eğer kemik yapıya müdahale edilmiş ise 1 gün burun tamponu ve 1 hafta alçılı dönem olmaktadır. Bazı durumlarda kemik çatıyı ellemeden sadece kıkırdak yapı ve burun ucuna müdahale edilmektedir. Bu hastalarda alçıya gerek olmamaktadır. 4-5 gün bandaj yeterli olmaktadır. İlk hafta yüzde şişlik ve morluklar olabilir. 10 gün içerisinde düzelir. Burnun tamamen ödemlerinin çözülmesi yani burnun yeni şeklini alması 6 ay- 1 yılı bulur.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş