botoks

Yaşlanma veya yüz mimiklerinin çok kullanılması ile yüzde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıkların düzeltilmesinin en pratik ve kolay yolu botokstur.

 

Botoks nedir?  Nasıl etki eder?

Botoks, clostridium botilinum adı verilen bakteriden elde edilen protein yapısında bir toksindir. Kaslardaki sinir iletimini geçici olarak keser ve istenmeyen kırışıklıklara neden olan kas hareketlerini engeller.

 

Hangi bölgelere yapılabilir ? Donuk bir yüz ifadesi oluşur mu?

Botoksun en iyi sonuç verdiği alanlar; alın, iki kaş arası, kaz ayağı diye tabir edilen göz kenarları ve üst dudak çizgileridir (sigara çizgileri). Bu bölgelerde oluşan kırışıklıklar genelde kişiyi yaşlı ve sinirli gösterir. Botoks tecrübeli ellerde olursa kırışıklık tedavisinde oldukça güçlü bir silahtır. Bu bahsedilen bölgelerde uygulandığında yüzde donuk bir imaj oluşturmaz. Kaş çatma, alın kırıştırma hareketleri ortadan kalkar. Zaten bu hareketler genelde istenmeyen ve kişiye sert bir imaj veren mimiklerdir. Hastanın tercihine göre kaş kenarları da bu işlemler ile kaldırılabilir.

 

Etkisi ne kadar sürer?  Yan etkisi var mı?

Botoksun etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-7 ay kadar sürmektedir. Tekrarlayan uygulamalarda daha düşük dozlarda daha iyi sonuçlar alınır. Uygun doz ve bölgelere uygulanmazsa yüzde asimetri, göz kapağında düşme gibi sorunlar olabilir. Bu durum geçicidir; gerek olursa düzeltmek için ekstra dozlar uygulanabilir. Ayrıca kaçak yollardan temin edilen veya orjinal olmayan ürünler kullanıldığında zaman zaman ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş