imagesCAOEY7LP

 

Aşırı kilo veren kişilerde özellikle karın bölgesinde, bacak iç kısımlarında, kalçalarda, kollarda ve deride sarkmalar meydana gelir. Sarkmanın derecesi kişinin yaşına, verilen kilonun miktarına ve cilt yapısına göre değişir. Obezite cerrahisi sonrasında hızlı ve aşırı kilo vermeye bağlı sarkmalar daha belirgindir.

Body lift operasyonu; karın , kalça, uyluk ve bel bölgesindeki sarkan deri ve yağ dokusunun alınması ve cildin gerilmesi işlemidir.

Uygun adaylar kimlerdir?

-Kilo verme süreci tamamlanmış, operasyona engel bir sağlık problemi olmayan kişiler (Obezite cerrahisi sonrasında kilo verme süreci yaklaşık 2 yıl kadar sürmektedir. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrası body lift 2. yıl civarında planlanır.)

– Sigara kullanmayan kişiler (Sigaranın flep dolaşımı ve anestezi üzerine olumsuz etkileri mevcuttur.)

-Operasyondan gerçekçi beklentileri olan kişiler

Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi görüşmede hangi bölgelerin yapılacağı, kaç seans ameliyat gerektiği hasta ile birlikte değerlendirilir ve ameliyat planlaması yapılır. Örneğin kollarla birlikte göğüslerin toparlanması aynı seansta yapılabilir. İkinci seansta bacaklar kalça bel ve karın bölgesi yapılabilir. Hastanın genel muayenesi , gerekli tahlilleri ve anestezi konsültasyonu yapılır.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Klasik karın germe ameliyatından farklı olarak kesi sırta kadar (360 derece) uzatılır. Fazla deri ve yağ alınır karın kaslarına sıkılaştırma yapılır, bel inceltilir. Bacak iç kısımlarından başlayan mayo insizyonu ile bacak ve kalça kısımlarındaki fazla deri ve yağ dokusu alınır. Skar dokusunun genişlememesi ve tekrar sarkma olmaması için gerekli askı süturleri konulur.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası, yapılan cerrahiye göre değişmekle birlikte iki gece hastane yatışı gerekir. 1 hafta iyileşme süreci vardır. 3-4 hafta sonra işe dönülebilir. 6-8 hafta sonra spor yapılabilir. Operasyona ait izler iç çamaşırın içinde kalacak şekilde planlanır. Yaklaşık 1 yıl kızarıklık dönemi olur ve bu esnada uygulanan tedavilerle 1 yılın sonunda izler kabul edilebilir seviyeye geriler.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi vücut şekillendirme operasyonu da belli riskler taşır. Uygun hastalarda gerekli tedbirler alınarak bu riskler en aza indirilir. Kilo verme süreci oldukça zahmetli ve zor bir süreçtir. Vücut şekillendirme cerrahisi bu sürecin tamamlayıcısı, diğer bir deyişle ödülü sayılır.

 

FacebookTwitterGoogle+Paylaş